ЋИРИЛИЗАЦИЈА
Пратите нас и на:
  • Почетна страница
  • О нама
    • Контакт
    • Медији
  • Галерија
  • Граматичке лекције
  • Вијести из свијета ћирилице
  • Занимљивости
    • Познати о ћирилици
    • Занимљивости о писцима
    • Потписи познатих Срба
  • Купујмо српско

Коме се и зашто у МУП-у Републике Српске гади ћирилица?

2/17/2022

0 Comments

 

Закони се, изгледа, доносе фолклорно, а њихова примјена сачекаће да на врби роди грожђе.

Picture

​Иако смо се МУП-у Републике Српске обратили путем друштвених мрежа у мају 2020. године, тј. чим смо сазнали да их користе, на одговор смо чекали скоро пуне двије године, тачније до 1. фебруара ове, 2022. године.

Не сумњамо да наши читаоци знају, али ваља напоменути због оних који можда нису упућени, да је разлог нашег писања ћирилица. Наиме, МУП Републике Српске на званичним налозима на друштвеним мрежама користи искључиво латиничко писмо, иако је простор дјеловања МУП-а Републике СРПСКЕ (!!!) насељен у највећој мјери српским становништвом. 

Наравно, нама не смета употреба латинице, већ чињеница да се опет (по ко зна који пут) дискриминишу Срби (бар они који користе ћирилицу) као већински народ. Не можемо а да не изразимо сумњу да неко из Федерације Босне и Херцеговине или Хрватске прати МУП Републике Српске.


Како бисмо исправили ову неправду, одлучили смо да пишемо МУП-у Српске путем Инстаграма и Фејсбука, односно апликације Месинџер. Након скоро двије године добили смо и одговор. Кратак, али исто толико и садржајан.

Ћирилизација: „Можемо ли вас замолити да нам објасните зашто приликом уређивања профила (исписивања његовог имена, писања објава и др.) користите искључиво латиничко писмо, односно зашто не користите ћириличко писмо?
 
Народна Скупштина Републике Српске је 15. септембра изгласала Закон о српском језику и ћирилици који предвиђа да све републичке и јавне институције користе ћириличко писмо као примарно.
 
Нажалост, МУП Српске, који треба да буде гарант спровођења закона у Републици Српској не користи ћирилицу на друштвеним мрежама.
 
Надамо се да ћете наше обраћање схватити добронамјерно.
 
С поштовањем,
Уредништво Ћирилизације”

МУП: „Поштовани, Наведени Закон се не односи на друштвене мреже.
С поштовањем,”

*Порука коју смо добили са званичног Инстаграм налога МУП-а Републике Српске је, наравно, писана латиницом. Ми смо одлучили да је у овом чланку пресловимо на српско писмо.
Запета испред затворених наводника није наша грешка, већ грешка у куцању уредника налога МУП-а или избјегавање потписивања.


Без обзира на то што смо новодонесени Закон споменули успут, као још један разлог за употребу ћирилице, уредник овог налога успио је да прочита само ту реченицу. Због тога се јавила неопходност нашег додатног  обраћања:

”Поштовани,

Овдје није ријеч само о Закону који је недавно донесен.
 
Овдје је ријеч о томе да сте ви МУП Републике СРПСКЕ (не знамо да ли се неко стиди овог назива, али ми не). Већинско становмиштво Републике Српске је српско. Зар не сматрате да треба да нам се обраћате српским писмом?
 
Хоћете ли рећи да ћирилицу треба користити само тамо гдје нас закони обавезују?
 
Да ли то значи да на тај начин желите да дискриминешете Србе и све оне који се служе ћириличким писмом?
 
Ако је дискриминација Срба намјера МУП-а Републике Српске, реците да знамо. Ако није, зашто онда не користите ћирилицу?”

Очекивано, на ову поруку нисмо добили одговор. Само обавјештење од Инстаграма да је порука виђена. 

Ни ово, свакако, није био разлог да одустанемо од наше намјере. Путем мејла смо се обратили Одјељењу МУП-а за односе са јавношћу, тачније начелнику Одјељења и портпаролу МУП-а. Одговор, до закључења овог чланка, а након више од 10 дана, није стигао.

Не знамо постоји ли други начин осим законског (али не фолклорног, већ правог) да се Срби опамете, али МУП Републике Српске, изгледа, нема намјеру да пише писмом већинскон народа док у неком новом закону не буде писало: МУП Републике Српске мора писати ћирилицом на друштвеним мрежама. 

Ако се то и деси, молимо предлагаче закона да тачно наведу које су друштвене мреже у питању, као и да наброји сва слова, јер свака друга опција оставља простор некоме у плавој униформи да каже „али то не пише у закону”.

Текст: Ћирилизација

0 Comments

    Архива:

    February 2022
    August 2017
    March 2017
    January 2017
    December 2016
    September 2016
    August 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    February 2015
    August 2014

    Аутори:

    Уредништво сајта и странице „Ћирилизација“

Powered by Create your own unique website with customizable templates.